Tõhusate veeseadmete paigaldamine

Keskkonnahoidlike hangete kaudu soetatud veeseadmete paigaldamine avalikesse ruumidesse (nt numbritoad, üldkasutatavad tualettruumid ning jõusaal/spaa) on kõige tõhusam võimalus veetarbimise vähendamiseks. 

Alljärgnevas tabelis on toodud ülevaade peamistest tarvikutest, mida võib paigaldada vee tarbimise vähendamiseks, ja nende kasutusvõimalustest. Eehituse või renoveerimise ajal kõige tõhusamate tarvikute valimine pakub suuri säästmisvõimalusi. 

 

Funktsioon

Paigaldamine

Kirjeldus

Säästmine

Kohaldatavus

Dušid

Termostaatilised segaventiilid

 

(Renoveerimine)  Termostaatilised segistiventiilid paigaldatakse dušiseadme paigaldamise ajal ja reguleeritakse kuuma ja külma vee konstantse temperatuuri tagamiseks, vähendades temperatuuri reguleerimise ajal tekkivat vekadu. 

 

Kuni 3 L duši kohta*

 

 

Dušid

Vajutatava nupuga taimerid

 

(Renoveerimine) Vajutatava nupuga taimerid käivitatakse mehaaniliselt ja suletakse autamaatselt peale 30 sekundit.

27 L dusi kohta**

Spaa- ja basseinipiirkonnad, hostelid ja kämpingud 

Tualettruumid

Madala loputusega WC pott

(Renoveerimine) Uus optimaalse paagi ja kausi disainiga pott, mis on madala loputusega ja kasutab 4-6 L vett loputuse kohta.

6 L täis loputuse kohta

Universaalne, uute tualettide paigaldamisel

Tualettruumid

Sisendventiili viivitatud töö

Viivitatud ajaga sisselaskeventiilid viivad sissevoolu veepakki seni, kuni väljalaskeventiil on suletud, vähendades loputusmahtu kuni ühe liitrini.

Kuni 1 L loputuse kohta

Vanemad suure mahuga veepaagid

Tualettruumid

Sifoonklapp

(Renoveerimine) Veepaak, millel on sifoonventiilid tavaliste ventiilide asemel ning mis kontrollivad paremini veevoolu. Nad on küll kallimad, kuid on väiksem tõenäosus, et nad hakkavad lekkima.

Kuni 150 L/päevas(***)

 

Kraanid

Pihustuskraanid

(Renoveerimine)  Pihustavad kraanid ühendavad vooluregulaatorid ja aeraatorid spetsiaalse pihustusmustriga, mis niisutab väga hästi ning jätab mulje suurest voolust, samal ajal kui kraanist voolab vaid 2L vett minutis.

Spray taps integrate flow regulators and aerators with a spray pattern that maximises wetting effectiveness and flow perception, enabling flow rates as low as 2 L/min.

Voolukiiruse vähendamine kuni 80%

 

Kraanid

Isesulguvad kraanid

(Renoveerimine) Isesulguvad kraanid, millel on vajutatav nupp või passiivne infrapuna sensor, mis sulgub mehaaniliselt pärast 1-30 sekundit. 

Muutlik(****)

Spaa ja basseinide ümbrused, avalikud tualettruumid, personali wc, hostelid ja kämpingud

Vannid ja basseinid

Väikese mahuga disainilahendused

Valige väikese mahuga vannid (kehakujulised), mis vajavad vaid 60 L vett, kui tavalised vannid vajavad ca 230 L.

Kuni 170 L vanni kohta

 

Pissuaarid

Vähese loputusega pissuaarid

Vähese loputusega pissuaarid vajavad maksimaalselt 1,5 L loputuse kohta ning neid võib osta uuena või paigaldada juba olemasolevasse pissuaari, et vähendada loputusmahtu.  

Kuni 3 L loputuse kohta

 

Avalikud tualettruumid (ja töötajate ruumid) hotellides ja restoranides, tualettruumid ühistutes ja puhkekülades või laagrites

Pissuaarid

Veevabad pissuaarid

Veevabad pissuaarid võivad olla uued, kuid neid saab ka paigaldada olemasolevatele pissuaaridele süsteemide moderniseerimise kaudu. Veevabad pissuaarid on mõeldud pissuaari tühjendamiseks ilma loputamiseta, säilitades samal ajal hügieenitingimused ja lõhnade eemaldamise kasutades kas: 1) vedruakuga klappi; 2) õlikihti, mis ulbib vedeliku pinnal; 3) S-kestale sisestatud bakterite ja lõhnade hävitamiseks kasutatavad kilest; 4) väike ventilaator, mis tekitab negatiivset väikest survet jäätmevoolu torusse.

 

 

Pissuaarid

 Loputuse ajaline piirang

Loputusaja juhtimiseks saab paigaldada erinevaid mehhanisme nagu näiteks: infrapunaandurid, hüdraulilised ventiilid, kasutajate poolt kohtrollitavad ventiilid, taimeriga seadistatud loputused (näiteks 4 korda päevas)

 

Kuni 300 m3 pissuaari kohta aastas

 

 

Keskkonnakasu

  • Energiasäästmine

Tõhusamate liitmike paigaldamine vähendab energiakulusid ja ka soojendatava vee tarbimise kulusid (dušid ja basseini kraanid).

  • Vee kokkuhoid

Kokkuhoid oleneb asendatava veeseadme ja uue veeseadme veekulu vahest ning kasutamisesagedusest.

 

 

 

Vähendatud kulud

Tõhusamate liitmike paigaldamine vähendab veevarustuse ja veekõrvaldamis kulusid sõltuvalt saavutatud vähendamise määrast. 

Eco map