Õhukonditsioneer

Auto elektrisüsteemid (tagaklaasi soojendaja, kliimaseade jne ) töötavad mootorist saadud energiaga.  Seetõttu ära kasuta neid funktsioone, kui need pole just hädavajalikud. Kui kliimaseade on täielikult sisse lülitatud, tarbib see 20% rohkem energiat. Lisaks on külma õhu tootmiseks kasutatavad külmutusvedelikud ( praegu HFCd - flurosüsivesinikud) väga saastavad ja hävitavad osoonikihti. Keskmiselt lekivad need vedelikud iga aasta umbes 30% ulatuses.

Kuna kliimaseadet kasutatakse peamiselt siis, kui õues on väga kuum,  siis raskendab see linna õhureostust.  Soovitatav on pigem avada akbad või katuse(luugi)d, kuid peaksite teadma, et see võib põhjustada kütusekulu 5% tõusu. See on siiski väiksem kogus, kui konditsioneeri kasutades. Selleks, et piirata kliimaseadmete kasutamist, parkige võimalusel varjus. Enne kliimaseade käivitamist avage aknad, et soojust autost välja lasta. Ärge unustage aknad sulgeda, kui sõidate sisselülitatud kliimaseadmega.  

Kui õues pole liiga kuum, siis lülitage konditsioneeril automaatjuhtimisseadised välja, et vältida selle pidevat töötamist. Kui õues on väga kuum, siis kasutage seadet "retsirkulatsioon", kuna auto jaheda õhu taaskasutamine vähendab süsteemi energiatarbimist. 

 

 

Keskkonnamõju:

Külmutusgaaside lekkimine on keskkonnale väga kahjulik. Tegelikult on ühe grammi külmutusgaaside lekkimine samaväärne 1300g süsinikdioksiidi sattumisega atmosfääri. Kui lülitate sisse õhukonditsioneeri, suurendate CO2 heitkoguseid 30 g võrra kilomeetri kohta (keskmisel sõidukil on see 176g/km). Selle tagajärjel suureneb kasvuhoonegaaside heide aastas 10-15%.

 

 

 

Eco map